نمایش اطلاعات ثبت شده فرم نمایش اطلاعات ثبت شده فرم

تاريخچه (فرودگاه طبس)

 

        فرودگاه طبس ( زیر مجموعه اداره کل فرودگاههای استان خراسان جنوبی ) با 2251 فوت  ارتفاع از سطح دریا در اراضی مسطحی به مساحت 681 هکتار در شمال شهر طبس واقع شده است و حدود 5/7 کیلومتر از شهر فاصله دارد .  شهرستان طبس در قلب کویر ایران واقع شده است و از هر طرف برای رسیدن به اولین شهر حدود 300 کیلومتر فاصله زمینی دارد. جمعیت شهرستان طبس حدود هفتاد وپنج هزار نفر و مساحت شهر56 هزار کیلومتر مربع می باشد. طبس بزرگترین شهر ستان خاورمیانه است. بعد مسافت و بزرگی شهرستان، واقع شدن در مسیر طریق الرضا، وجود معادن غنی زغال سنگ و همچنین زلزله خیز بودن شهرستان بر اهمیت وجود فرودگاه افزوده است . این فرودگاه امکان پذیرش چهار فروند هواپیمای بدنه متوسط و کوچک به طور همزمان را دارد و از لحاظ تعداد و تنوع دستگاهها و سیستم های هوانوردی و نقش آفرینی در هدایت پرواز های عبوری یکی از مهمترین فرودگاههای جنوب شرق کشورمی باشد .

      عملیات ساخت فرودگاه طبس از سال 1368 شروع ، در سال 1372 افتتاح و در سال 1374 پروازهای فرودگاه برقرار گردید. این فرودگاه از ابتدا زیر نظر اداره کل فرودگاههای استان خراسان بود و بعد از تقسیمات کشوری استانها از ابتدای سال1381 به اداره کل فرودگاههای استان یزد منتقل و در پایان فروردین 1392 با انتزاع شهرستان طبس از استان یزد و الحاق به استان خراسان جنوبی ، این فرودگاه به اداره کل فرودگاههای استان خراسان جنوبی پیوست.

    این فرودگاه در تقسیم بندی فرودگاههای کشور به عنوان یک فرودگاه کشوری ، برای انجام پروازهای تجاری در نظر گرفته شده و همچنین جهت انجام پروازهای آموزشی و در موارد نظامی نیز مورد استفاده سپاه و نیروی انتظامی قرار می گیرد . مالکیت زمین فرودگاه تحت عنوان اجاره به شرط تملیک است و از اطراف با حومه شهری فاصله دارد. ارتباط فرودگاه با شهر از طریق درب اصلی واقع در ضلع شمال شرقی و جاده مشهد برقرار می باشد و با توجه به اینکه بار ترافیکی خاصی در مسیر مذکور وجود ندارد دسترسی با سهولت انجام می پذیرد .

     عدم وجود ترافیک هوایی سنگین در این فرودگاه در کنار شرایط جغرافیایی و عدم وجود موانع طبیعی اثرگذار در نزدیکی آن ، زمینه مناسبی را برای فعالیتهای آموزشی ، هوانوردی و خلبانی فراهم نموده است و در صورت استفاده از این بستر مناسب ، قابلیت تبدیل به مرکز آموزش هوانوردی کشور را دارد .این فرودگاه در حال حاضر دو پروازمسیر تهران – طبس- تهران در روزهای یکشنبه و سه شنبه با شرکت هواپیمایی سپاهان ایر برقرار می باشد.